Kas ir cilvēka mikrobioms?
Cilvēka mikrobioms ir visas mikroskopiskās dzīvās būtnes (baktērijas, arhaji, vīrusi, mikroskopiskās sēnes), kas apdzīvo mūsu ķermeni gan iekšēji - zarnu traktā, urīnceļos, mutes dobumā, dzimumceļos, gan ārēji - uz ādas.
Mikroorganismi
mijiedarbojas cits ar citu un visu cilvēka organismu kopumā.
Der zināt!
- Katra cilvēka mikrobioms ir īpašs un tas atšķiras no cita cilvēka mikrobioma.
- Mikrobioms ir mainīgs visu cilvēka dzīves laiku.
- Bērniem un vecāka gadagājuma cilvēkiem mikrobioms ir atšķirīgs.
- Vesela cilvēka mikroflora atšķiras no slima cilvēka mikrofloras.
- Mikroorganismi atrodas visā cilvēka ķermenī, pat tādās vietās, ko agrāk uzskatīja par sterilām – aknās, aizkuņģa dziedzerī, smadzenēs, taukaudos.
Aprēķināts, ka mikrobioma sastāvā ir 100 reizes vairāk gēnu nekā cilvēka genomā, tapēc to pat mēdz dēvēt par ‘’otro genomu’’.
Interesanti!
Mikroorganismi gremošanas traktā
Interesanti!
Jaunākie pētījumi liecina, ka mikroorganismi un smadzenes “sazinās” viens ar otru, izmantojot tā saucamo zarnu - smadzeņu asi, kas ir divvirzienu saziņas ceļš starp smadzenēm un zarnām, izmantojot nervu sistēmu. Tāpēc nelīdzsvarota, nevesela zarnu mikroflora vistiešākā mērā ietekmē garastāvokli, koncentrēšanās spējas un nervu sistēmu kopumā.
Mikrobioma pētniecība ir izaicinoša, jo mikroorganismu sastāvu cilvēka organismā ietekmē vairāki faktori - ēdienkarte, dzīvesveids, ģeogrāfiskā lokācija, vecums un pat dzemdību metode. Mūsu mikrobioms ir kā mūsu pirkstu nospiedums – katram unikāls!
Pienskābo baktēriju komplekss.
Uztura bagātinātājs ar izvēlētiem mikroorganismiem un aktīnidīnu no kivi aktraksta
* https://www.webmd.com/depression/features/serotonin